A jeni adhuruese e Emoji? Origjina e fjalës 'Emoji' është nga kjo fjalë japoneze -絵文字[emodʑi] , 絵 [e] do të thotë foto, pikturë dhe 文字 [modʑi] do të thotë karakter. Historia e emoji-ve mund të gjurmohet në shekullin e kaluar. Pra, më lejoni t'ju tregoj kronologjinë e Emoji.

Afati kohor i EMOJI

1963

 • Fytyra e verdhë e buzëqeshjes lindi në Shtetet e Bashkuara në 1963, kur një kompani e sigurimeve punësoi dizajnerin grafik Harvey Ball për të hartuar një ikonë për të ndihmuar në qetësimin e ankthit të punonjësve të tyre. Sidoqoftë, ai kurrë nuk bëri kërkesë për një markë tregtare për këtë fytyrë të qeshur me famë botërore dhe fitoi vetëm 45 $ për përpjekjet e tij.
 • 🖼: Wikipedia

1982

 • Scott Elliott Fahlman , një shkencëtar kompjuteri dhe profesor Emeritus në Institutin e Teknologjive Gjuhësore të Universitetit Carnegie Mellon dhe Departamentin e Shkencave Kompjuterike, i cili meritohet me origjinën e emoticonit të parë me buzëqeshje ":-)" .
 • 🖼: Wikipedia

1995

 • NTT vendosi një model që përfaqëson zemrën [♥] në makinerinë e tij BP. Papritur, ky emoji i thjeshtë bëri që pjesa e tregut të NTT të rritet në 40%.

1997

 • J-Phone (SoftBank) , lëshon telefonin celular SkyWalker DP-211SW më 1 nëntor 1997, për të qenë telefoni i parë që dihet të përmbajë një sërë emoji-sh si pjesë e shkronjave të tij. Dhe grupi i parë i emoji-ve të J-Phone ishin në të zezë dhe të bardhë.

1999

 • Inxhinieri i NTT Kurita Shigetaka projektoi rreth 200 imazhe emoji 12 * 12 pikselë për lëshimin e shërbimit të integruar të internetit celular të operatorit japonez të telefonit celular NTT DoCoMo "i-mode" . Ky është fillimi i Fenomenit Global Emoji.

2000

 • Disa media të mëdha në internet dhe shërbime të rrjeteve sociale, të tilla si MySpace, AOL, Instant Messenger, etj., Gjithashtu u kanë siguruar përdoruesve një larmi opsionesh emoji. Mund të përdorni edhe disa emoji të zakonshëm në dhomat e bisedave në internet🖥️.

2006

 • Google fillon të shndërrojë emoji japonez në kode me përdorim privat Unicode.

2008

 • Tastiera emoji e Apple ishte në dispozicion për herë të parë në Japoni me lëshimin e iPhone OS version 2.2 në 2008.

2009

 • Unicode 5.2 u lëshua. janë karakteret e para të Unicode që synojnë në mënyrë të qartë si emoji dhe shumica e këtyre karaktereve vijnë drejtpërdrejt nga karakteret emoji të përdorura nga transportuesit japonezë të celularëve.
 • Google shtoi funksionin e Laboratorëve Gmail "Emoji shtesë". Që atëherë, mund të përdorni më shumë se 1200 emoji nga Gmail📧!

2010

 • Emoji tani është standardizuar nga Unicode. Unicode është një standard i teknologjisë së informacionit për kodimin, përfaqësimin dhe trajtimin e qëndrueshëm të tekstit të shprehur në shumicën e sistemeve të shkrimit në botë. Kjo do të thotë që shitësit kryesorë mund të projektojnë pamjen e tyre të emoji-ve, emoji mund të duket ndryshe nga secila platformë. Ky është me të vërtetë një hap i shkëlqyeshëm që emoji të globalizohet!
 • 🖼: Faqja zyrtare e Unicode

2011

 • Apple zyrtarisht lëshon në përdorim sistemin e tyre operativ iOS 5 dhe i njëjti version i emoji filloi të përdoret globalisht.

2012

 • Apple lëshon iOS 6 me emoji të çifteve të të njëjtit seks.

2013

 • Facebook lëshoi reagime të animuara "emoji" ndaj postimeve, ju mund t'i përdorni këto emoji për të bërë përgjigje të thjeshta për postimet e të tjerëve.
 • Fjala "emoji" u shtohet fjalorëve të Oksfordit .
 • Katy Perry lëshon një videoklip për tekstin e këngës së saj single "Roar" , teksti është bërë nga krejtësisht emoji.
 • 🖼: Youtube

 • Google më në fund shton mbështetje të ligjshme të emoji-ve në versionin e tij Android OS 4.4 KitKat duke i bërë ato pjesë të aplikacionit zyrtar të tastierës Google.

2014

 • Dita Botërore e Emoji vendoset të mbahet më 17 korrik të çdo viti. Alsoshtë gjithashtu data që emoji [kalendari] shfaqet në disa platforma si Apple ose Twitter.

2015

 • Dizajnerja e emoji e Apple Angela Guzman pranoi se emoji i akullores 🍦 dhe emoji i mutit come vijnë nga i njëjti material.
 • Unicode 8.0 në 2015, Konsorciumi Unicode lëshoi pesë modifikues të tonit të lëkurës bazuar në klasifikimin e lëkurës Fitzpatrick , ato mund të ofrojnë pesë lloje modifikimesh për ngjyrën e lëkurës së karakterit.
 • Emoji "" fiton titullin "Fjala e Vitit" 2015, është hera e parë që një emoji fiton këtë nder të lartë.
 • Word: Fjala e Vitit Oxford 2015 | Gjuhët e Oksfordit

2016

 • Në Apple iOS 10, emoji i armës ndryshoi pamjen e tij nga një revolver realist në një pistoletë uji për të zvogëluar ndjenjën e kërcënimit dhe dhunës. Por vetëm Apple e bëri këtë ndryshim .
 • Seti origjinal i emoji-ve i krijuar nga Shigetaka Kurita, i shtohet koleksionit të Muzeut të Arteve Moderne (MoMA) në New York, SHBA. Në të njëjtin vit muzeu hap një instalim në lidhje me evolucionin e emojis dhe ndikimin e tyre kulturor.
 • 🖼: Foto nga John Wornn

2017

 • Twitter shton funksionin e kërkimit të emoji🔍, tani mund të kërkoni emoji të veçantë brenda tekstit të një cicërimi dhe llogaritë mund të përdorin emoji në emrat e tyre të përdoruesit.
 • Animacioni i Sony Pictures lëshon Emoji Movie🎦.
 • Një debat rreth asaj se ku bëjnë pjesë përbërësit e ndryshëm të një burger filloi në Twitter dhe Sundar Pichai, CEO i Google vendosi të rregullojë pozicionin e djathit në emoji burger bur .
 • ! img_2

  Në: Në pamjen paraprake të zhvilluesit të Android 8.1 2, djathi më në fund është përsëri në majë të vockël.

2018

 • Pothuajse të gjithë shitësit kryesorë e zëvendësuan atë emoji me armë në një dizajn pistolete uji.
 • Emoji 11.0 lëshohet si pjesë e Unicode 11.0, duke përfshirë fytyrën e ying , ADN 🧬 , papagallin 🦜 , kangur 🦘 dhe më shumë. Në të njëjtën kohë, flokë të kuqe 🦰 , tullac 🦲 dhe kaçurrel 🦱 janë shtuar në shumë.
 • Ka njerëz që mendojnë se emoji i ëmbëlsirave nuk është mbushës dhe nuk duket i shijshëm. Ashtu si me Google dhe burger-emoji-n e tyre, që shkaktoi trazira vitin e kaluar, në beta 4 të iOS 12, Apple shtoi kremin duke mbushur dizajnin e saj të tiganit.

2019

 • Premiera botërore e Karakterit të Figurës: Një Dokumentar Emoji mbahet në Festivalin e Filmit Tribeca, Nju Jork, në 28 Prill. Ky film "përshkruan evolucionin e emoji-ve dhe heton se çfarë ata mund të zbulojnë në lidhje me botën tonë gjithnjë e më teknologjike".

2020

 • Facebook siguron reagime të animuara "emoji" ndaj postimeve, dhe në vitin 2020, ata shtuan emoji të animuar tregon një zemër duke u përqafuar e quajtur [kujdes] , ju mund ta përdorni këtë emoji për të bërë përgjigje të thjeshta në postimet e të tjerëve gjatë pandemisë COVID-19.
 • Apple prezanton sistemin e tyre të ri operativ iOS 14 , dhe ata njoftohen duke shtuar një kërkim emoji për tastierën.
 • Unicode njoftoi se një seri e re emoji do të lëshohet në 2021 e faturuar si Emoji 13.1 , shtesat përfshijnë [zemra në zjarr ❤‍🔥 ], [zemra e ndrequr ❤‍🩹 ], [fytyra në re 😶‍🌫️ ], [gruaja: mjekra 🧔‍♀️ ], dhe opsione të reja të tonit të përzier të lëkurës për çiftet.

2021

 • JoyPixels 6.5, iOS 14.5, Twemoji 13.1… Këto grupe emoji që përmbajnë emoji 13.1 u shfaqën zyrtarisht në pajisjet tona.

Përmbledhje

Me zhvillimin e shpejtë të teknologjisë së Internetit dhe metodës së komunikimit, ne jemi në gjendje të kontaktojmë me çdo popull në të gjithë botën. Dhe ne jo vetëm që komunikojmë me të tjerët thjesht në tekst, por gjithashtu përdorim disa imazhe ose Emoji. Sidomos emoji, mund të shtojë nuancë emocionale teksti i ndryshëm i sheshtë në një mënyrë të thjeshtë.

Emoji tani përdoret nga rreth 3 miliardë njerëz. Nga Fjala e Vitit të Global Language Monitor [❤] në 2014, tek Oxford Word of the Year 2015 [😂], nuk ka asnjë dyshim që emoji është bërë një shenjë dalluese e mënyrës se si njerëzit komunikojnë, madje mund të quhet një gjuhë unike "Globale" ".

Në të ardhmen do të ketë gjithnjë e më shumë emoji dhe ne do të vazhdojmë t'i kushtojmë vëmendje për t'ju ofruar informacionin më të fundit të emoji-ve.