Kur flasim për qelb, dua të them grumbull poo emoji 💩, a e keni pyetur veten ndonjëherë pse plehu i kartonave është në këtë formë të veçantë? Dhe doni të dini se si u krijua ky emoji i çuditshëm? (Unë do të thosha Po !!) Pra, unë bëra disa hulumtime për këtë emoji [💩], dhe rezultati me të vërtetë më bën të befasohem (dhe një lloj bruto).

Pse qeliza e kartonave është në këtë formë?

Në manga ose mbishkrime, jashtëqitja gjithmonë duket si në formë piramide të mbështjellë , edhe pse vështirë se mund ta shihni këtë formë në realitet. Përmes hetimit, zbulova se kjo formë mund të ketë origjina të shumta që kanë lindur në të gjithë botën. Sidoqoftë, ka dy origjina kryesore të cilat vijnë nga Evropa dhe Japonia.

  • Sipas "Kalendarit të tualetit" të Yakult -it të vitit 2006, thuhet se kjo formë specifike e 💩 ka origjinën nga parodia e një gjarpri të mbështjellë në periudhën Edo (1603 ~ 1867). Ekziston gjithashtu një teori që thotë se në periudhën Kmakura (1185 1333), një pikturë e quajtur "Gaki-Zoushi (草紙)" kishte pikturuar tashmë jashtëqitje në formë të mbështjellë.
  • 🔺 Pjesë e pikturës së Rrotullës së Fantazmave të Ungjitura

  • Në Evropë, forma e mbështjellur duket se është vendosur si një formë simbolike e qelbës, si në Japoni. Për më tepër, një printmaker francez i quajtur Bernard PICART (1673-1763) kishte këtë pikturë të quajtur The Perfumer , i cili gjithashtu kishte mut përdredhur.

A e dini që parfumet mund të përmbajnë sasi të vogla të përbërësve të aromës fekale ??? Ewww🤢

Pra, këto janë 2 origjinat e mundshme të formës klasike të mutit. (Reallyshtë vërtet një torturë të shkruash këtë pjesë ...)

Historia dhe një fakt mizor i emoji poop

Në Japoni, forma e qelbës u krijua në të gjithë vendin përmes një personazhi të qelqit rozë të quajtur "Unchi-kun (Poop-Boy)" , i cili u krijua nga Akira Toriyama në mangën e tij të mirënjohur "Dr. Slump". Emoji u shfaq për herë të parë në Japoni, kështu që padyshim që ekziston një lidhje midis "Unchi-kun" dhe emoji të qelbur.

Character Personazhi kryesor i Dr.Slump: Arale Norimaki, dhe Unchi-kun

Ky grumbull i buzëqeshur dhe i avulluar i emoji poop u shfaq për herë të parë në emoji të vendosur për J-Phone (tani i njohur si SoftBank Mobile) të lëshuar në 1997, dhe duket kështu [].

Që nga viti 2010, emoji të standardizuar nga Unicode, emoji poop kishte kodin e vet [U+1F4A9] . Dhe me zhvillimin e secilit shitës, emoji poop tregon disa të ndryshme në secilën platformë, por gjithsesi të gjithë kanë të njëjtën formë të mbështjellë.

🔺 Cila ju pëlqen?


Këtu do t'ju sjell një sekret të tronditur dhe brutal në lidhje me këtë emoji.

A e dini se para iOS 9.1, emoji i qelqit të Apple 💩 ishte i njëjti vorbull që përdorej në konin e akullores 🍦 ?! Raymond Sepulveda, një nga stilistët e emoji -ve që punoi në Apple, projektoi 💩 së pari, pastaj kopjojeni ngjitur në kon dhe hiqni sytë dhe gojën, ndryshojeni në të bardhë ... Lindja e emojit tonë të preferuar të akullores! Falë Zotit Apple ndryshoi emoji -n e tij të akullores pas iOS 10.2, ose mund të ndihem keq kur përdor emoji Soft Ice Cream ......

Përmbledhje

Kjo është e gjitha në lidhje me emoji poop. Megjithëse ka një kuptim të keq, njerëzit ende "janë aq të apasionuar pas emoji -t të buzëqeshur" , dhe tashmë është bërë një nga emoji -t më të njohur. Njerëzit bëjnë cupcakes emoji poop🧁, batanije emoji ose T-shirt👕, madje një çift transformoi një tumë termite në Australinë Perëndimore në një emoji të buzëqeshur të qelbur !! A nuk është kjo e çmendur?

🔺 Ndodhet buzë autostradës bregdetare veriperëndimore në Pilbara. KREDITA: Amanda Fitzgerald/Facebook


Shpresoj se ju ka pëlqyer ky postim në blog, ju lutemi na tregoni mendimet tuaja në komentet më poshtë!