emoji 🇬🇧 flag: United Kingdom svg png

🇬🇧” kuptimi: flamur: Mbretëria e Bashkuar Emoji

Kopjoni dhe ngjitni këtë emoji:🇬🇧 Kopje

  • 2.2+

    iOS 🇬🇧Kërkesat minimale të ekranit

  • 5.0+

    Android 🇬🇧Kërkesat minimale të ekranit

🇬🇧Kuptimi dhe Përshkrimi

Ky është flamuri i Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut, flamuri britanik, i njohur gjithashtu si "flamuri i bashkimit", i cili përbëhet nga një sfond blu i errët dhe karaktere të kuqe dhe të bardhë "+ / X". Shfaqet si EN në disa platforma. Në përgjithësi do të thotë Britani, Britanike, ose brenda Mbretërisë së Bashkuar, dhe kryeqyteti i saj është Londra.
🇬🇧 është Emoji i flamurit të një vendi / rajoni, dhe kuptimi i tij është flamur: Mbretëria e Bashkuar. Emoji 🇬🇧 përbëhet nga dy shkronja treguese rajonale, përkatësisht 🇬 dhe 🇧. Kodi me 2 shkronja i vendit / rajonit për Mbretëria e Bashkuar është GB, kështu që shkronjat që korrespondojnë me dy shkronjat e rajonit janë G dhe B. 🇬🇧 shfaqet si një flamur i tërë në shumicën e platformave dhe si një simbol me dy shkronja në disa platforma.

💡Lexim i zgjeruar dhe shkencë popullore

🇬🇧 (GB) = 🇬 (G) + 🇧 (B)


Kuptimi i simbolit emoji 🇬🇧 është flamur: Mbretëria e Bashkuar, lidhet me flamur, mund të gjendet në kategorinë emoji: "🏁 Flamuj" - "🇬🇧 Flamur Shteti dhe Rajoni".

Wikipedia: 🇬🇧 Flamuri i Britanisë së Madhe
Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore përdor si flamur kombëtar banderolën mbretërore të njohur si Flamuri i Unionit ose Xheku i Unionit . Dizajni i Flamurit të Unionit daton nga Akti i Unionit 1800 kur u bashkuan Britania e Madhe dhe Irlanda. Flamuri përbëhet nga Kryqi i Shën. Gjergjit (shenjti patron i Anglisë), me tehe të bardha, kurse mbi të është vendosur Flamuri i Kalorësve të Shën Patrikut, shenjti patron i Irlandës , dhe mbi këto të dyja është vendosur Saltira e Shën Andreut (shenjti patron i Skocisë. 🔗 Flamuri i Britanisë së Madhe
🌐: علم المملكة المتحدة, Böyük Britaniya bayrağı, Национално знаме на Обединеното кралство, Zastava Ujedinjenog Kraljevstva, Vlajka Spojeného království, Storbritanniens flag, Σημαία του Ηνωμένου Βασιλείου, Flag of the United Kingdom, Bandera del Reino Unido, Suurbritannia lipp, پرچم بریتانیا, Yhdistyneen kuningaskunnan lippu, Drapeau du Royaume-Uni, דגל הממלכה המאוחדת, यूनाइटेड किंगडम का ध्वज, Zastava Ujedinjenog Kraljevstva, Az Egyesült Királyság zászlaja, Bendera Britania Raya, Bandiera del Regno Unito, イギリスの国旗, გაერთიანებული სამეფოს დროშა, 영국의 국기, Jungtinės Karalystės vėliava, Apvienotās Karalistes karogs, ယူနိုက်တက်ကင်းဒမ်းနိုင်ငံ၏ အလံတော်, Vlag van het Verenigd Koninkrijk, Storbritannias flagg, Flaga Wielkiej Brytanii, Bandeira do Reino Unido, Drapelul Regatului Unit, Флаг Великобритании, Vlajka Spojeného kráľovstva, Застава Уједињеног Краљевства, Storbritanniens unionsflagga, ธงชาติสหราชอาณาจักร, Birleşik Krallık bayrağı, Прапор Великої Британії, Quốc kỳ Vương quốc Liên hiệp Anh và Bắc Ireland, 英国国旗.

🇬🇧Shembuj dhe Përdorim

🔸 " 🕵️ Sherlock" nga Benedict Cumberbatch është seriali im i preferuar 🇬🇧 Britanik!
🔸 "Të jesh apo të mos jesh, kjo është një pyetje." Kjo fjali e famshme vjen nga tragjedia, "Hamlet" i 🇬🇧 dramaturgut William Shakespeare. Çështja është i njohur si Brexit, për dalje Britanike 🇬🇧 nga BE-ja 🇪🇺


🔸 🇬🇧: Mbretëria e Bashkuar Kodi Ndërkombëtar i Telefonimit: +44 🔗 Domeni i Nivelit të Lartë: .uk

📖Njohuri të Zgjatura

Vendi 🇬🇧 GB - United Kingdom (Mbretëria e Bashkuar)
Kryeqytet London (Londra)
Zona (km katror) 244,820
Popullatë 66,488,991
Monedhë GBP - Pound (Paund)
Gjuhët
  • en-GB - English (United Kingdom)
  • cy-GB - Welsh (United Kingdom)
  • gd - Scottish Gaelic (Galike skoceze)
Kontinent EU - Europe (Evropa)
Fqinjët 🇮🇪 (IE Irlandë)

🇬🇧Emoji Tabela / Tabela e Trendit

🇬🇧Tabela

🇬🇧Vlerësimi i popullaritetit me kalimin e kohës

Diapazoni i datës: 2018-11-25 - 2023-11-19
Koha e azhurnimit: 2023-11-25 17:38:16 UTC
🇬🇧dhe në pesë vitet e fundit, popullariteti i këtij emoji ka vazhduar të rritet.Në vitin 2020-03, popullariteti i tij tregoi rritjen më të madhe.Në 2018 dhe 2019, trendi i popullaritetit të tij konvergojnë.

🇬🇧Informata Themelore

Emoji: 🇬🇧
Emer i shkurter: flamur: Mbretëria e Bashkuar
Emri i Apple: Flag of United Kingdom
Codepoint: U+1F1EC 1F1E7 Kopje
Kod i shkurter: :gb: Kopje
dhjetor: ALT+127468 ALT+127463
Versioni i unikodeve: Asnje
Versioni Emoji: 1.0 (2015-06-09)
Kategoritë: 🏁 Flamuj
Nënkategoritë: 🇬🇧 Flamur Shteti dhe Rajoni
Keywords: flamur

👨‍💻Unicode informacion (Përdorimi i përparuar)

🇬🇧Kombinim dhe Zhargon