emoji 🇵🇹 flag: Portugal svg png

🇵🇹” kuptimi: flamur: Portugali Emoji

Kopjoni dhe ngjitni këtë emoji:🇵🇹 Kopje

  • 8.3+

    iOS 🇵🇹Kërkesat minimale të ekranit

  • 5.0+

    Android 🇵🇹Kërkesat minimale të ekranit

🇵🇹Kuptimi dhe Përshkrimi

Ky është flamuri kombëtar i Republikës Portugeze. Flamuri është i ndarë në dy pjesë. Ana e majtë është pak më e errët jeshile dhe ana e djathtë është pak më e gjerë e kuqe. Në mes, ka një logo mburojë 🛡 style hiqet nga një dekorim të rrumbullakët sferike. Linja qendrore e logos ndodhet në ndarjen e flamurit. Mes është pesë mburoja të vogla blu të rregulluar në një formë kryq, që simbolizon krishterimit, i rrethuar nga Kalaja shtatë 🏰 logot, dhe Topin e Artë në fund po rrënohet nga të simbolizuar kolonizimin e Portugalisë. Në përgjithësi do të thotë Portugez. Kryeqyteti i saj është Lisbona.
🇵🇹 është Emoji i flamurit të një vendi / rajoni, dhe kuptimi i tij është flamur: Portugali. Emoji 🇵🇹 përbëhet nga dy shkronja treguese rajonale, përkatësisht 🇵 dhe 🇹. Kodi me 2 shkronja i vendit / rajonit për Portugali është PT, kështu që shkronjat që korrespondojnë me dy shkronjat e rajonit janë P dhe T. 🇵🇹 shfaqet si një flamur i tërë në shumicën e platformave dhe si një simbol me dy shkronja në disa platforma.

💡Lexim i zgjeruar dhe shkencë popullore

🇵🇹 (PT) = 🇵 (P) + 🇹 (T)


Kuptimi i simbolit emoji 🇵🇹 është flamur: Portugali, lidhet me flamur, mund të gjendet në kategorinë emoji: "🏁 Flamuj" - "🇬🇧 Flamur Shteti dhe Rajoni".

Wikipedia: 🇵🇹 Flamuri i Portugalisë
Flamuri i Portugalisë përbëhet nga dy drejtkëndësh të pabarabartë, njëri i kuq dhe tjetri i gjelbër. Stema kombëtare është e vendosur në kufirin mes dy drejtkëndëshave. Portugalia e adoptoi këtë dizajn zyrtarisht si flamurin e vet kombëtar më 30 qershor 1911, duke e zëvendësuar kështu flamurin e vjetër të përdorur gjatë kohës që kishte qenë monarki Kushtetuese. Flamuri u zgjodh nga një komision i veçantë prej disa propozimeve. 🔗 Flamuri i Portugalisë
🌐: علم البرتغال, Portuqaliya bayrağı, Национално знаме на Португалия, Zastava Portugala, Portugalská vlajka, Portugals flag, Flagge Portugals, Σημαία της Πορτογαλίας, Flag of Portugal, Bandera de Portugal, Portugali lipp, پرچم پرتغال, Portugalin lippu, Drapeau du Portugal, דגל פורטוגל, पुर्तगाल का ध्वज, Zastava Portugala, Portugália zászlaja, Bendera Portugal, Bandiera del Portogallo, ポルトガルの国旗, პორტუგალიის დროშა, 포르투갈의 국기, Portugalijos vėliava, Portugāles karogs, Bendera Portugal, Vlag van Portugal, Portugals flagg, Flaga Portugalii, Bandeira de Portugal, Drapelul Portugaliei, Флаг Португалии, Vlajka Portugalska, Застава Португалије, Portugals flagga, ธงชาติโปรตุเกส, Portekiz bayrağı, Прапор Португалії, Quốc kỳ Bồ Đào Nha, 葡萄牙國旗.

🇵🇹Shembuj dhe Përdorim

🔸 Unë gjithmonë të kërkuar për të shkuar në vendet jugore të Evropës, si Spanja dhe Portugalia 🇪🇸 🇵🇹.
🔸 Unë vetëm kam kthyer nga një udhëtim në Portugali 🇵🇹!


🔸 🇵🇹: Portugali Kodi Ndërkombëtar i Telefonimit: +351 🔗 Domeni i Nivelit të Lartë: .pt

📖Njohuri të Zgjatura

Vendi 🇵🇹 PT - Portugal (Portugali)
Kryeqytet Lisbon (Lisbonë)
Zona (km katror) 92,391
Popullatë 10,281,762
Monedhë EUR - Euro
Gjuhët
  • pt-PT - Portuguese (Portugal)
  • mwl - Mirandese
Kontinent EU - Europe (Evropa)
Fqinjët 🇪🇸 (ES Spanjë)

🇵🇹Emoji Tabela / Tabela e Trendit

🇵🇹Tabela

🇵🇹Vlerësimi i popullaritetit me kalimin e kohës

Diapazoni i datës: 2018-11-25 - 2023-11-19
Koha e azhurnimit: 2023-11-25 17:49:35 UTC
🇵🇹dhe në pesë vitet e fundit, popullariteti i këtij emoji ka treguar një rritje të valëzuar.Në vitin 2021-06,2022-11 Dhe 2022-12, popullariteti i tij tregoi rritjen më të madhe.Në 2019 dhe 2020, trendi i popullaritetit të tij konvergojnë.

🇵🇹Informata Themelore

Emoji: 🇵🇹
Emer i shkurter: flamur: Portugali
Emri i Apple: Flag of Portugal
Codepoint: U+1F1F5 1F1F9 Kopje
dhjetor: ALT+127477 ALT+127481
Versioni i unikodeve: Asnje
Versioni Emoji: 1.0 (2015-06-09)
Kategoritë: 🏁 Flamuj
Nënkategoritë: 🇬🇧 Flamur Shteti dhe Rajoni
Keywords: flamur

👨‍💻Unicode informacion (Përdorimi i përparuar)

🇵🇹Tema Relative

🇵🇹Kombinim dhe Zhargon