emoji 🦙 llama svg png

🦙” kuptimi: lamë Emoji

Kopjoni dhe ngjitni këtë emoji:🦙 Kopje

  • 12.1+

    iOS 🦙Kërkesat minimale të ekranit

  • 9.0+

    Android 🦙Kërkesat minimale të ekranit

  • 10+

    Windows 🦙Kërkesat minimale të ekranit

🦙Kuptimi dhe Përshkrimi

Kjo është një alpakë me gëzof në këmbë. 90% e alpakave të botës jetojnë në pllajat e Amerikës së Jugut, kështu që quhen edhe lama. Në përgjithësi i referohet alpakave dhe lamave.

💡Lexim i zgjeruar dhe shkencë popullore

Kuptimi i simbolit emoji 🦙 është lamë, lidhet me lamë, lesh, mund të gjendet në kategorinë emoji: "🐵 Kafshë dhe Natyrë" - "🐀 Mamifere".

Wikipedia: 🦙 Lama
Lama (Lama glama) është një deve e zbutur e Amerikës së Jugut, e përdorur gjerësisht si një kafshë mishi dhe pune nga kulturat Andeane që nga epoka para-kolumbiane. Lamat janë kafshë shumë shoqërore dhe jetojnë me të tjerët si një tufë. Leshi i tyre është shumë i butë dhe pa lanolinë. Lamat mund të mësojnë detyra të thjeshta pas disa përsëritjesh. Kur përdoret për punë, ata mund të mbajnë rreth 25 deri në 30% të peshës së tyre trupore për 8 deri në 13 km.Paraardhësit e lama mendohet se kanë origjinën nga fushat qendrore të Amerikës së Veriut rreth 40 milion vjet më parë, dhe më pas migruan në Amerikën e Jugut rreth tre milion vjet më parë gjatë Shkëmbimit të Madh Amerikan. Në fund të epokës së fundit të akullit (10,000–12,000 vjet më parë), devetë u zhdukën në Amerikën e Veriut. Që nga viti 2007, kishte mbi shtatë milion lama dhe alpakë në Amerikën e Jugut dhe mbi 158,000 lama dhe 100,000 alpakë, që vinin nga pasardhësit e importuar në fund të shekullit të 20-të, në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. 🔗 Lama
🌐: لاما أهلية, Lama (heyvan), Лама (животно), লামা (প্রাণী), Lama krotká, Lama (pattedyr), Lama (Kamel), Λάμα, Llama, Lama glama, Laama (loom), لاما, Laama, Lama (animal), למה מצויה, लामा (पशु), Ljama, Láma, Llama, Lama glama, リャマ, 라마, Lama, Lama, Llama, လာမာကုလားအုပ်, Lama (dier), Lama, Lama andyjska, Lhama, Lamă, Лама (животное), Lama krotká, Lama (žival), Лама, Lama, ยามา (สัตว์), Lama (hayvan), Лама (тварина), Lạc đà không bướu, 大羊駝.

🦙Shembuj dhe Përdorim

🔸 🦙 Alpacat janë vërtet të lezetshme dhe më pëlqen të shkoj në kopshtin zoologjik për t'i parë ato.
🔸 A keni dëgjuar më parë për llamas 🦙 që pështyjnë njerëzit?

🦙Emoji Tabela / Tabela e Trendit

🦙Tabela

🦙Vlerësimi i popullaritetit me kalimin e kohës

🦙Informata Themelore

Emoji: 🦙
Emer i shkurter: lamë
Emri i Apple: Llama
Codepoint: U+1F999 Kopje
dhjetor: ALT+129433
Versioni i unikodeve: 11.0 (2018-05-21)
Versioni Emoji: 11.0 (2018-05-21)
Kategoritë: 🐵 Kafshë dhe Natyrë
Nënkategoritë: 🐀 Mamifere
Keywords: lamë | lesh

👨‍💻Unicode informacion (Përdorimi i përparuar)

🦙Tema Relative

🦙Kombinim dhe Zhargon

🦙Më shumë gjuhë

Gjuha Emer i shkurter & Lidhje
Gjeorgjisht🦙 ლამა
Finlandeze🦙 laama
Anglisht🦙 llama
Polonisht🦙 lama
Japonisht🦙 ラマ
Spanjisht🦙 llama
Hollandeze🦙 lama
Ukrahinase🦙 лама
Vietnameze🦙 lạc đà không bướu
Kineze Tradicionale🦙 羊駝